Jak usunąć kamień z toalety?

Zachowanie czystości w łazience to nie lada wyzwanie dla każdego, komu zależy na higienicznych warunkach. Wśród najtrudniejszych zabrudzeń, jakie regularnie należy usuwać, jest kamień w toalecie. Jego bagatelizowanie przez długi czas może dodatkowo potęgować problemy podczas sprzątania. Jak usunąć kamień z toalety, aby nie narażać swojego zdrowia oraz nie stwarzać ryzyka uszkodzenia muszli klozetowej? Podpowiadamy.

Jak usunąć kamień z toalety domowymi sposobami?

W sprzedaży dostępnych jest wiele środków chemicznych, które służą do usuwania kamienia. Popularnym rozwiązaniem są również kostki do toalet, które z jednej strony mają odświeżać zapach, a z drugiej zapobiegać odkładaniu się kamienia. Zdarza się jednak, że nawet ich regularne stosowanie nie przynosi oczekiwanych rezultatów i z kamieniem musimy się rozprawić samodzielnie. Zanim jednak zdecydujesz się na silne środki żrące, które stanowią zagrożenie dla zdrowia oraz bezpieczeństwa powierzchni muszli klozetowej, wypróbuj domowe sposoby na walkę z kamieniem.

  1. Soda oczyszczona – ma właściwości wybielające oraz ściągające, dlatego doskonale dezynfekuje toaletę. Jej wykorzystanie polega na nasypaniu proszku na miejsca dotknięte problemem kamienia i odczekaniu kilku minut. Po tym czasie należy umyć toaletę szczotką i dokładnie spłukać wodą. Rozwiązanie to sprawdza się w przypadku cienkiej warstwy osadu z kamienia.
  2. Ocet – ma właściwości czyszczące i rozpuszczające, co ułatwia walkę z kamieniem. Dodatkowym plusem jego stosowania jest walka z drobnoustrojami. Aby wykorzystać tę metodę, należy polać octem ścianki sedesu lub obłożyć je nasączonym ręcznikiem papierowym. Po kilku minutach myjemy całą muszlę toalety, a po świeżej warstwie kamienia nie powinno być śladu.
  3. Coca-cola – rozwiązanie to jest nieco kontrowersyjne, jednak napój w swoim składzie posiada substancje ułatwiające usuwanie kamienia. Napój nalewamy do toalety z uwzględnieniem ścianek i pozostawiamy na kilka minut. Po tym czasie myjemy toaletę i spłukujemy wodę.

Jak usunąć kamień z toalety środkami chemicznymi?

Jeśli domowe metody nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, to warto zastanowić się jak usunąć kamień z toalety za pomocą profesjonalnych środków czyszczących. Podczas ich używania należy postępować zgodnie z instrukcją na opakowaniu.